Sposób powielania odbitek przypomina technikę reprodukcji fotograficznych. Tu jednak możliwości są odmienne. Fotografujący wybiera gotowy obiekt, a drzeworytnik tworzy obiekt, który później powieli. W tym jest główny trud: koncept i jego realizacja poprzez „wydłubanie” w niełatwym do modelowania tworzywie – w drewnie.
(…)
Henryk Balcewicz (z „Recenzji drzeworytów z cyklu Figura (I-VIII)”).
Ciągle zupełnie świeży, mój projekt drzeworyt.pl, związany jest z polską grafiką artystyczną i technikami druku wypukłego. Najbardziej rozpoznawalnym z tego zakresu medium graficznym jest drzeworyt, który w moim odczuciu stanowić będzie właściwą etykietę dla treści, jakie pojawiać się będą na www.drzeworyt.pl, a które dotyczyć mają artystycznego druku wypukłego w Polsce.
Póki co, to linoryt jest zasadniczo stosowaną techniką, z całego zakresu artystycznych technik druku wypukłego. Dlatego zapewne, na drzeworyt.pl swoje prace prezentować będą artyści, tworzący w tej właśnie technice. Naturalnie nie powinno brakować i innych metod graficznych, że nie wspomnę o drzeworycie, jak chociażby gipsorytu czy innego druku wypukłego. Starał się będę wyszukiwać czy trafiać na artystów, stosujących w swej pracy artystycznej wypukłodruk. Cel ten będę realizował m.in. poprzez obecność na wystawach zbiorowych, tworzonych przez pewne grupy twórcze, bądź instytucje promujące a zarazem dokonujące przeglądu nowoczesnej grafiki artystycznej. Naturalnie, polem moich poszukiwań, będą także indywidualne wystawy polskich artystów, grafików.
Jednocześnie, będę niezmiernie wdzięczny za wszelką pomoc, podpowiedź czy sugestię w odniesieniu do trudnego zamierzenia, jakiego się podejmuję. A jego wynikiem ma być przede wszystkim propagowanie polskiej grafiki oraz artystycznych technik druku wypukłego.
Sebastian Skowroński