W Cieszynie odbywa się aktualnie wystawa Workers of The Artworld Unite. Oczywiście, nie omieszkałem nie wstąpić na nią, jako że środkami artystycznymi, przedstawia (próbuje właściwie) ona sytuację (ekonomiczną) w jakiej aktualnie znajdują się artyści, czy instytucje zajmujące się sztukami wizualnymi w Polsce.
Termin ekspozycji: od 8 do 19 marca 2014 roku
W wystawie udział biorą m.in. Azorro, Piotr Bujak, Karolina Breguła, Bogna Burska, Chłopi (Filip Chrobak & Łukasz Surowiec), Łukasz Dziedzic, Marta Frej, Rafał Jakubowicz, Szymon Kobylarz, Karolina Kucia, Mateusz Kula, Przemysław Kwiek, Małgorzata Mleczko & Patrycja Musiał (Fundacja No Local), Arek Pasożyt, Laura Pawela, Joanna Rzepka-Dziedzic, Maciej Salamon, Joanna Wowrzeczka. (za: www.galeriaszara.pl)
Ekspozycja jest rozwinięciem strajku artystycznego „Dzień bez sztuki”, który odbył się w instytuacjach w całym kraju 24 maja 2012 roku. Z gazety strajkowej dowiadujemy się, że „nie mając stałego zatrudnienia z trudem łączą koniec z końcem. Pracują dużo, zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy. Artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku. Niektóre dzieła, często te najważniejsze dla społeczeństwa, nawet nie nadają się do sprzedaży. A wielu twórców, także tych, którzy już weszli na karty encyklopedii, pozostaje poza systemem ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych”. Autorzy wystawy zwracają także uwagę na fakt braku efektu tego protestu i jego zrozumienia społecznego.
Zapraszam do zainteresowania się na stronie internetowej www.galeriaszara.pl, czym zajmuje się Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ.
Autor: Sebastian Skowroński